آنتو — مهندسی‌دانش، آنتولوژی و سیستم‌های خبره


خانه - بلاگ - ابزار - آنتولوژی‌ها فرهنگِ واژگان

فرهنگِ واژگان آنتو


آنتولوژی (Ontology)
یک مجموعه خصوصیات صریح، رسمی‌تر از زبان طبیعی انسان، برای توصیفِ ادراکِ یک چیز (و شناخت آن برای انسان و ماشین) است. برخلاف فلسفه، در مهندسی دانش و هوش‌مصنوعی کلمه‌ی آنتولوژی را با o کوچک هم در زبان انگلیسی می‌توان نوشت.
اطلاعات بیشتر...

استنتاج‌گر (Reasoner)
یک استدلال‌کننده‌ی معنایی، موتور استنتاج، موتور قواعد، یا به خلاصه یک استنتاج‌گر کامپوننت نرم‌افزاری‌ای است که می‌تواند نتایج منطقی را از یک مجموعه اصول (axiom) و فَکت‌ها استنتاج کند. قواعد استنباط (inference rules) ورودی اصلی استنتاج‌گر است و معمولا به زبان آنتولوژی یا زبان توصیفی ارائه می‌شوند. بسیاری از موتورهای استنتاج از منطق گزاره‌ای درجه اول برای استنتاج استفاده می‌کنند، و برای آن از روش‌های forward chaining و backward chaining استفاده می‌شود. همچنین استنتاج‌گرهایی مانند HermiT از روش Hypertableau استفاده می‌نمایند. از استنتاج‌گرهای معروف می‌توان به HermiT، Fact++ و استنتاج‌گر معروف Pellet اشاره نمود که همگی از زبان آنتولوژی وب (OWL) پشتیبانی می‌کنند.
اطلاعات بیشتر...

پایگاه‌دانش (Knowledge Base)
جدا از تعاریف مختلف نامرتبط به مهندسی دانش، به مجموعه‌ی آنتولوژی و نمونه‌های (individuals) کلاس‌های آن پایگاه‌دانش می‌گویند. در حقیقت پایگاه‌دانش مجموعه‌ای از اشیا و نمونه‌های واقعی از کلاس و مفاهیم تعریف شده در آنتولوژی‌ای خاص است. مانند نقشه‌ی ساختمان که آنتولوژی است و ساختمان‌های یک شهر که پایگاه دانش به حساب می‌آیند. در زبان‌هایی مانند OWL امکانات فراوانی برای تعریف یک individual و تعریف رابطه‌ی داده‌ای و شی‌ء‌ای برا آن وجود دارد.
اطلاعات بیشتر...

برای سازماندهی‌ این فرهنگِ واژگان از آنتولوژی SKOS استفاده شده است. برای دسترسی به آنتولوژیِ این فرهنگ لغات با آنتو تماس بگیرید.