آنتو — مهندسی‌دانش، آنتولوژی و سیستم‌های خبره


خانه - بلاگ - ابزار - آنتولوژی‌ها فرهنگِ واژگان
۱۶ ژانویه ۲۰۱۵

نرم‌افزارِ آنتولوژی شاهنامه


پروژه‌ی آنتولوژی شاهنامه پروژه‌ای تحت وب در سایت نیمروز، پیوندهای معنایی بین شخصیت‌های شاهنامه فردوسی را به صورت یک گراف نشان می‌دهد. در ادامه به برخی از ویژگی‌های این ابزار که توسط بابک ونداد و حمید معیری تهیه شده است، می‌پردازیم.


۲۵ اکتبر ۲۰۱۴

راهنمای خودآموز ساخت آنتولوژی در نرم‌افزار پروتژه ۴


راهنمای خودآموزی با عنوان «راهنمای عملیِ ساخت آنتولوژی‌های پروتژه ۴ و ابزار CO-ODE» نوشته‌ی ماتیو هوریج از دانشگاه منچستر، به آموزش ساخت یک آنتولوژی درباره‌ی پیتزاها (به علت مثال‌های عملی و قابل فهمی که دارد) می‌پردازد. در سه فصب ابتدایی به معرفی مفاهیم پایه‌ای در یک آنتولوژی، روش نصب نرم‌افزارها و استفاده از آن‌ها پرداخته می‌شود. در فصل ۴ که مهم‌ترین فصل کتاب است، با عکس‌های و گرافیک فراوان روش ساخت یک آنتولوژی OWL در نرم‌افزار پروتژه آموزش داده می‌شود، شامل مواردی مانند ساخت کلاس‌های نام‌دار، کلاس‌های نامرتبط، سلسله‌مراتب کلاس‌ها، ویژگی‌ها، ویژگی‌های معکوس، انواع مختلف ویژگی‌ها، قیدها، استفاده از استنتاج‌گر و موارد حیاتی دیگر برای توسعه‌ی یک آنتولوژی. در فصل‌های باقیمانده نیز روش استنتاج مبتنی بر OWA، ساخت نمونه‌ها، روش کامنت‌گذاری در آنتولوژی، انواع قید‌ها، توصیف کلاس‌های پیچیده‌تر، و چند پلاگین کاربردی و پراستفاده آموزش داده می‌شود.


۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴

ویدیوی آشنایی با آنتولوژی و فارس‌نت


در ویدیوی ۲ ساعته‌ی زیر مهرنوش شمس‌فرد، عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتر در دانشگاه شهید بهشتی ایران، در دو بخش درباره‌ی آنتولوژی و فارس‌نت توضیح می‌دهند. فارس‌نت به قول معروف نسخه‌ی بومی از وردنت است.


۶ ژوئن ۲۰۱۴

دانش مشترک و توزیع شده: پازل کودکان گِلی


دانش اشتراکی یا مشترک را می‌توان مچموعه حقایقی دانست که آن‌ها را «هر نادانی» هم می‌داند. دانش توزیع‌شده (در این روزها در اینترنت اشیا یا IoT هم به شدت در سطح جامعه تبلیغ و مطرح می‌شود) هم با توجه به ویژگی‌هایش می‌تواند حقایقی باشد که یک «دانا» می‌داند. او کسی است که هر دانشی که هر عضوی از اعضای گروه دارد، می‌داند و همه‌ی فکت‌های گروه را در اختیار دارد. در ادامه مساله‌ای مطرح می‌شود که تفاوت بنیادی این دو دانش و عدم تونایی ابزار و سازوکارهای دقیق مکانیزمی برای رسیدن به جواب را نشان می‌دهد.


۱۱ آپریل ۲۰۱۴

پروفایل‌های OWL


‫استاندارد زبان آنتولوژیِ وب (OWL)، خود شامل چند نوع مختلف است. به هر یک از این نوع‌های OWL معمولا پروفایل (سابق بر این زیرمجموعه) می‌گویند. پروفایل‌های OWL 2 زیرمجموعه‌ای syntactic (در لایه‌ی syntax زبان OWL 2) هستند، که ویژگی‌های مهمی را برای کاربردهای خاص فراهم می‌سازند. بعضی از آن‌ها ساده‌تر هستند و برای استنتاج نیاز به محاسبات ساده‌تر، بهینه‌تر و مشخص‌تری از استاندارد کامل OWL معروف به OWL Full دارند.‬


۱۰ مارچ ۲۰۱۴

BayesOWL: عدم‌قطعیت و آنتولوژی


بعد از دست‌آوردهای عصب‌شناسان در اینکه ساختار نئوکورتکس مغز انسان، به عنوان یک شبکه‌ی فیدفوروارد، در روشِ کار شباهت زیادی به شبکه‌های بِیزیَن دارد، در هوش‌مصنوعی به خصوص در یادگیری ماشین بحث‌ها و مطالعات زیادی به سمت این شبکه‌ها حرکت نمود. امروزه مطالعات با پسوند آماری مانند تشخیص الگوی آماری، پردازش زبان طبیعیِ آماری و یادگیریِ آماری اغلب اشاره به استفاده از این الگوریتم‌ها دارند. حتی می‌توان گفت محدود به استفاده از شبکه‌های بِیز می‌شوند. از ابزاری که از هر دوی این مسیرها (محتوا-محور و مکانیزم-محور) عبور می‌کند، کتابخانه‌ی BayesOWL برای زبان جاوا است. هدف از این پروژه، ارائه‌ی راه‌حلی برای تزریق عدم‌اطمینان در آنتولوژی‌ها است.


۲۵ ژانویه ۲۰۱۴

کتاب: مقدمه‌ای بسیار کوتاه بر منطق


منطق در کنار ریاضیات و فلسفه، قدیمی‌ترین و در عین حال مدرن‌ترین دانش بشری است. در مهندسی دانش، استنتاج منطقی در کنار بنیان‌های فلسفی و مدل‌های ریاضی نقش اساسی در پردازش اطلاعات و استخراج دانش دارد. بخش عمده‌ای از روش‌های رسمی‌طوری و معنایی در هوش‌مصنوعی نیز به طور عمده به منطق (به خصوص منطق‌های درجه‌ی اول، توصیفی، فازی، و گزاره‌ها) می‌پردازد.


پست‌های قدیمی‌تر

معرفی بلاگ: ارزیابی آنتولوژی‌ها ۱۳ ژانویه ۲۰۱۴
شعری درباره‌ی آر.دْی‌.اِف ۱۱ ژانویه ۲۰۱۴
سیستم‌های تصمیم‌یارِ مبتنی بر آنتولوژی ۵ دسامبر ۲۰۱۳
چرا آنتولوژی‌ها مهم هستند؟ ۲ دسامبر ۲۰۱۳
سیستم‌خبره چیست؟
آنتولوژی چیست؟ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۳
به آنتو خوش آمدید! ۲۰ اکتبر ۲۰۱۳